Bardejów

Bardejów to niewielkie (ok. 33 tys. mieszkańców) miasto w północnej Słowacji, 31 kilometrów na południowy-wschod od Krynicy-Zdroju. Już w XI wieku istniała tutaj słowiańska osada, która do początków XIII wieku była we władaniu Polski, później teren ten został włączony do Królestwa Węgier. Szczyt rozwoju Bardejowa przypadł na przełom XVI i XVII w. Z tego okresu pochodzi większość zabytkowych budowli. Pod koniec XVII wieku miasto zaczęło podupadać. W 1679 roku dotknęła je epidemia, w 1680 wielki pożar; podobne katastrofy powtarzały się przez cały XVIII wieku, gdy doszły do nich jeszcze toczące się w tych okolicach węgierskie powstania przeciw Habsburgom.

Zastój rozwoju miasta w XVIII i w XIX w. pozwolił na zachowanie wielu zabytków, które przy intensywnej urbanizacji zapewne uległyby zniszczeniu. W 2000 roku bardejowskie Stare Miasto wraz z tzw. suburbium żydowskim zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO jako czwarty zespół architektoniczny na Słowacji.

Najważniejsze zabytki:

  • Kościół św. Idziego (słow. dom sv. Egidia) wzniesiony w XIV wieku, rozbudowany w połowie XV wieku, później wielokrotnie restaurowany.
  • Ratusz z lat 1505-1511, w bryle późnogotycki, jednak z wieloma elementami i detalami architektonicznymi charakterystycznymi już dla architektury renesansu. Uznawany za najstarszy renesansowy zabytek Słowacji; obecnie mieszczą się w nim Muzeum Szaryskie i Muzeum Historii Bardejowa,
  • Zespół zabudowy mieszkalnej w Rynku (słow. Radničné námestie) i przyległych ulicach – domy pierwotnie gotyckie, w większości przebudowane w stylu renesansowym,
  • Mury obronne z XIV-XVI wieku z trzema (pierwotnie) bramami, basztami i barbakanem, uważane za najlepiej zachowany miejski kompleks obronny na Słowacji.

Od XVIII wieku datuje się lecznicze wykorzystanie okolicznych źródeł mineralnych. Uzdrowisko Bardejów Zdrój wchodzi w skład miasta Bardejów.

IMG_8511

IMG_8478

Bardejów blog1

IMG_8485

IMG_8548

IMG_8524

Bardejów blog2

IMG_8470

Bardejów blog

 

IMG_8446

IMG_8540

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s